Посольство України в Республіці Північна Македонія

Київ 23:11

Українці у Північній Македонії

За даними перепису населення  з двомільйонного населення у Північній Македонії проживало 102 етнічних українців. Насправді етнічних українців в Північній Македонії значно більше, але вони не ідентифікували себе як українці у ході державних переписів населення в СФРЮ, а згодом й Північної Македонії. Місцями незначного компактного проживання етнічних українців у Північній Македонії є її столиця – м. Скоп’є, а також міста Бітола, Охрид, Ресен, села Галичник, Делчево.

Більшість етнічних українців у Македонії — це нащадки емігрантів з колишніх Російської та Австро-Угорської імперій, переселенці на Балкани внаслідок громадянської війни 1917-22 р.р., двох світових війн, сталінських репресій. Інша частина українців — це здебільшого жінки, які переселилися до Македонії з колишнього СРСР (після 1991 р. — України) внаслідок так званої «шлюбної міграції». За останні десять років кількість українців, що постійно проживають в Північній Македонії, збільшилася приблизно удвічі, в основному за рахунок переселення українських жінок за місцем проживання їх чоловіків – громадян Північної Македонії, і складає близько 300 осіб.

У столиці країни офіційно зареєстровано організацію— Громада українців в Республіці Македонія ім. Лесі Українки

На регулярній основі проводяться літературно-мистецькі свята «В сім’ї вольній, новій...», приурочені до дня народження Т.Г.Шевченка, відзначення роковин Чорнобильської трагедії, виставки українського живопису, образотворчого мистецтва та книжкових видань у Центральному музеї міста Скоп’є, презентації спільних експозицій творів українських та македонських художників у столичному Культурно-інформаційному центрі, відзначення Дня Незалежності України, а також проведення виставок українського народного мистецтва в навчальних закладах Скоп’є.

Наразі Головою Громади українців у Республіці Македонія ім.Лесі Українки є Урбанович Олександр. Членами Товариства є близько 60 громадян з числа етнічних українців.

Метою діяльності Громади є підтримка зв‘язків з історичною Батьківщиною, збереження культурної спадщини і сприяння у поширенні української культури серед македонської громадськості.