Посольство України в Республіці Північна Македонія

Київ 22:07

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Північною Македонією

Співробітництво між Україною і Республікою Північна Македонія  в культурно-гуманітарній сфері залишається важливою складовою двосторонніх  відносин між нашими державами. Культурна, релігійна, мовна і етнічна близькість двох народів обумовлює взаємну зацікавленість у розвитку українсько-македонських культурно-гуманітарних контактів.

Серед головних подій у культурно-гуманітарній сфері у 2018 р. слід назвати такі:

- 22 січня -  Разом з українською діаспорою в Посольстві відзначили День Соборності України. В ході заходу було презентовано план діяльності Громади українців в Республіці Македонія ім. Лесі Українка на 2018 рік, прийнято до лав об’єднання нових членів, а також наймолодше покоління українців в РМ продемонструвало свої знання, досвід і таланти.

- 29 січня - З метою протидії гібридній війні Російської Федерації проти України Посольство України в Республіці Македонія проводить цілеспрямовану роботу з виявлення в торговельних мережах Македонії провокаційної літератури російського виробництва, зокрема книг, географічних атласів, атласів автомобільних доріг, карт, навчальних посібників з історії, географії, навколишнього світу тощо, в яких Автономна Республіка Крим зображена у складі РФ, а окремі міста українського Криму - Сімферополь, Севастополь, Ялта, Євпаторія тощо подаються як «міста півдня Росії».

- 9 березня - Посольство України розом з активом української громади, військовими українського контингенту KFOR поклали квіти до пам'ятника Тарасу Шевченку в столиці Македонії м.Скоп'є. 

- 5 квітня - Членами Громади українців ім.Лесі Українки в Республіці Македонія було обрано керівником об`єднання Олександра Урбановича. Нехай згуртування українців Македонії та збереження українських культурних традицій стане пріоритетом Громади на найближчу перспективу.

- 11 квітня - Міністр разом з активом Громади українців ім.Лесі Українки в Республіці Македонія вшанував пам`ять Великого Кобзаря.

- 19 квітня - За сприяння Посольства а провідному македонському виданні «Плусінфо» македонською мовою вийшла інформація щодо прагнення України відновити незалежну українську церкву.

https://plusinfo.mk/%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%BE%D1%88%D0%B5%D…/

- 23 квітня - У македонській газеті "Нова Македонія" оприлюднено підготовлений Посольством матеріал щодо кроків України з відновлення єдиної помісної Православної церкви.
https://www.novamakedonija.com.mk/…/%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%…/

- 8 травня - Посольство з нашими військовими з KFOR, керівництвом української громади в Македонії ім.Л.Українки та керівництвом ветеранських організацій Республіки Македонія вшанували пам’ять загиблих у Другій світовій війні. 
Сьогодні Україна знову на передовій, захищаючи свободу, незалежність, право самим визначати своє майбутнє.

- 17 травня – Посольство разом з активом Громади українців в Македонії відсвяткувало День вишиванки

- 24 травня - наша співгромадянка Лариса Жуліна-Мітковскі отримала високу нагороду в общині Крива Паланка - "Найбільш успішний працівник освіти у 2017/2018 навчальних роках"

- 25 травня - два українських колективи взяли участь у IV Міжнародному фольклорному фестивалі в Долно Лісіче, що поблизу Скоп’є в Македонії.

- 7 червня - Встановлено побратимські зв'язки між македонським містом Крива Паланка та українським Перечином. Делегація македонського міста на чолі з мером Борянчо Міцевським відвідала Перечин і уклала відповідну угоду.

- 28 червня - Посольство України в Республіці Македонія відзначило 22-у річницю Конституцїї України. З привітаннями виступили Посол України в Македонії Н.Задорожнюк, представники українського контингенту KFOR, українського бізнесу та української громади ім.Лесі Українки в Македонії.
Учасники заходу також, вшановуючи Міжнародний День підтримки жертв катувань, організували флешмоб на підтримку українських політичних в’язнів, які незаконно утримуються Кремлем.

- 11 серпня – в рамках музичного фестивалю «Охридське літо» виступив український дует  (Жана Марчинска – виолончель, Гана Гусева – піаніно). 

- 22 серпня - Коломия та Кратово (Македонія) уклали угоду про співпрацю. На урочистостях з нагоди святкування Дня міста міський голова Ігор Слюзар та мер міста Кратово (Македонія) – Люпчо Бояджієва підписали угоду про співпрацю.

- 12 вересня - В Республіці Македонія було проведено урочисте прийняття з нагоди 27-ї річниці незалежності України та 100-річчя відродження української державності.

- 8- 12 жовтня - В м.Струміца вже третій рік поспіль відбудеться міжнародний гастрономічний конкурс «Gastromak 2018». На цей раз окрім шеф-кухарів з України до складу суддівської команди долучились й представники нашої держави.

- 8 жовтня - На запрошення мера м. Крива Паланка Б.Міцевскі та голови міської ради І.Павловскі Посол України Наталія Задорожнюк взяла участь в урочистих заходах, присвячених 74-ій річниці визволення міста.
Делегація українського міста Перечин, міста-побратима Кривої Паланки, на чолі з головою міста І.Погоріляком та заступником Голови Закарпатської обласної ради П.Грициком також взяла участь в урочистих заходах і привітала громадян Кривої Паланки із святом міста.

- 18 жовтня - Зустріч Посла України в Республіці Македонія Наталії Задорожнюк з митрополитом Повадарським Агатангелом.
Було відзначено традиційно дружній характер українсько-македонських відносин, обговорено можливості співпраці.
Посол поінформувала митрополита про рішення Синоду Вселенського патріархату про надання Автокефалії Україні. Митрополит Повадарський привітав Україну з цим важливим рішенням.

-  18 жовтня - Посол України Наталія Задорожнюк відвідала с.Пірава (Південна Македонія), де зустрілася з священником та мешканцями села, в якому жив і працював разом із своєю дружиною Теклою український священник - громадський діяч Олексій Моргуль.

- 19 жовтня - В книжковому магазині «Антолог» (м.Скоп‘є) відбулася презентація творчості відомої української поетеси і кінопродюсера Вікторії Хоменко. Захід відвідали представники Посольства України та відомі діячі культури і мистецтва Македонії. Під час презентації присутні мали змогу ознайомитися як з творчістю самої В.Хоменко, так і з сучасними тенденціями в українському культурному середовищі. Подібні заходи сприяють кращому усвідомленню українських реалій.

- 21 жовтня в м. Прілєп відбувся дитячий музичний фестиваль «Sвездички» в якому взяли участь дитячі колективи з 9 країн в тому числі і з України.